Zadania i Obrzędowość

1.1 Zadania Kapituły Harcerza Orlego:
a. dbanie o poziom zdobywanych stopni w drużynach
b. czuwanie nad zdobywaniem stopni adekwatnych do wieku
c. zwiększenie ilości zdobywanych HO o 30% (harcerz w wieku 16-17 lat)
d. wszyscy instruktorzy w stopniu HO oraz harcerze pełnoletni powinni zadbać o pracę nad sobą poprzez podjęcie się próby na HR
e. spotkania Kapituły co najmniej raz na kwartał

1.2 Obrzędowość Kapituły:
a. Nazwa Kuźnia – symbolizuje miejsce gdzie „wykuwa” się – „hartuje żelazo”. To miejsce z którego wychodzą harcerze o orlich dążeniach, z niebanalnymi pomysłami, chcący zrobić coś więcej, osiągnąć coś na granicy swoich możliwości, wcielający w życie swoje marzenia.
b. Orle pióra dla HO i HR
c. Miejsce i sposób nadawania stopnia.
Nadanie stopnia ma miejsce przy pomniku z orłem. Następuje odczytanie rozkazu – wręczenie specjalnego dekretu i orlego pióra. Przy nadaniu stopnia powinien być obecny przewodniczący Kapituły lub wyznaczony przez niego członek Kapituły.
d. stały element próby końcowej na stopień HO
e. członkowie Kapituły posiadają podkowy, przewodniczący złotą podkowę – nawiązanie obrzędowością do nazwy Kapituły